Põhjused miks kaalulangetus pole varem sinu jaoks toiminud

Tea seda, et kaalulangetus on okei. Aga ühiskond mis ütleb meile pidevalt mis kaalus olla, ei ole okei.

Kui sa soovid kaalus alla võtta, siis tea, et läbi piina ja viha see ei toimi. See saab toimida ainult läbi väärtuspõhise tegevuse ja leebuse. Oma kanalites üritan võimalikult vähe rääkida kaalu langetamisest, kui omaette protsessist või eesmärgist, sest usun, et see ei ole kunagi lõppeesmärk. Kaalu langetamise eesmärk on alati midagi suuremat – põhjus kuuluda, midagi teha või kellegi moodi olla. Kõhnusest on tehtud omaette staatuse märk ja see võib olla triggeriks paljudele. Kutsudes esile toitumishäired, väärtusetusetunde, lootusetusetunde, mitte kuulumise tunde. Ja sellepärast mina pigem räägingi tervislikust toitumisest ja heaolutundest, kui eesmärgist, mis loob vundamendi. Sellisel juhul on väga tõenäoline, et kaalulangus juhtub nagunii. Ma tean ka, et on palju naisi, kes soovivad kaalust alla võtta ja kes on palju viise proovinud, aga midagi pole toiminud. Kirjutan siin mõnest nendest ja pakun välja ka lahendused mida teha.

  1. Sa pead dieeti. Dieedi elutsükkel on alati üks kindel ring. Alustad dieediga, saad tulemused, piirad veelgi, siis juhtub midagi ja sööd midagi “keelatut”. Läksid pulgad, mingu ka trumm. Sööd veel, sest sa olid ju nii kaua “tubli”. Võtad kaalust juurde ja tunned, et oled läbi kukkunud ja tahtejõuetu (pole tõsi! see on su bioloogia). Avastad, et tahad kaalust alla võtta ja hakkad dieeti pidama. Jne.
  2. Isegi kui se ei pea dieeti, on sul alati dieedi mentaliteet: keelad mingeid toiduaineid, samas nende peale pidevalt mõeldes (keelatud vili on magusam). Lõpuks annad alla ja sööd üle.
  3. Sa ei tea mida süüa. Infot on palju. Liiga palju. Kuna oled info ülekülluses, siis sa ei tee kokkuvõttes midagi.
  4. Sa oled juba proovinud nii palju dieete, aga midagi pole toiminud.
  5. Tellisid toitumiskava, mis sulle alguses meeldis, aga siis tüdinesid ja pöördusid tagasi tavapärase toitumise juurde.
  6. Oled emotsionaalne toituja. Toiduga on seotud palju emotsioone ja tahad neid läbi toidu uuesti ja uuesti kogeda. Või hoopis kasutad toitu emotsioonide lahendajana või leevendajana.
  7. Cheatday. Sama nagu dieedi pidamine. Terve nädala toitud nii “nagu peaks”, aga samas ootad väga cheatday saabumist, et saaks lõpuks maitsvaid asju süüa. Sööd üle ja ei võta mitte kunagi kaalust alla.
  8. Sul puudub sinu MIKS ja kindel eesmärk.
  9. Su veresuhkur on pidevalt tasakaalust väljas.
  10. Sa oled selles kõiges üksi.

Nüüd pakun välja mõned lahendused, mis võivad sind nende probleemidega aidata.

  1. Dieetide läbikukkumise protsent on 99%. Sest see ei ole loomulik kehale. Pikk piiramine ja keelamine ei ole loomulik – su keha on näljas, mindset on vale ja see on täiesti loogiline, et keha ütleb sulle, et sa ära lõpetaksid. Kahjuks järgneb dieedile alati ülesöömine ja kaalutõus. Söö rohkelt köögivilju – nendes sisalduvad kiudained hoiavad kõhu kaua täis ja sisaldavad ka vähe kaloreid. Lisa juurde ka kindlasti 25% suurune osa einest proteiin (taimne või loomne) mingi heade rasvhapete allikas (nt oliiviõli). Jälgi, et igal toidukorral oleksid need esindatud. Vähenda suhkrurikka ja töödeldud toidu osakaalu. Easy-breezy.
  2. Ära keela endale midagi. Tea seda, et kõik toidud on sulle alati kättesaadaval ja lubatud. Ehk saad oma mõtteviisi suunata sellele, kuidas sa tahad ennast tunda iga päev? Kui suur pakk chipsikuid tekitab küll ajutise heaolutunde, siis kuidas selle söömine panustab sinu pikaajalisse heaolutundesse. Vii oma mindset sellele, et mõtled, kuidas tahad ennast tunda.
  3. Alusta taldrikureeglist ja veresuhkurt tasakaalustavast toitumisest. Söö endale meelepäraseid toiduaineid. See on naistena alustades kõige tähtsam. Lähemalt saad lugeda siit: https://jaanahansman.ee/toitumine-naistele-heaolu-vundament/
  4. Sest dieedid ei toimi. Vaata eelmist punkti ja alusta sellest.
  5. Väga paljud toitumiskavad on koostatud “one size fits all” põhimõttel. Need on piiravad. Ei arvesta sinu eripärade ja maitse-eelistustega. Alguses võivad küll toitumiskavad olla põnevad ja näed ka tulemusi, aga tavaliselt inimesed tüdinevad. Ja sa oled naine – sa ei pea toituma iga päev ühesuguselt. Kui sa tõesti ei tea üldse mida süüa, siis võid alustada toitumiskavasga, aga võtta seda kui inspiratsiooni, millest sa õpid ja kujundad uut harjumust. Või siis kasuta taldrikureeglit ja koosta endale kerge struktuur toitumises. Vt 3. punkti linki;).
  6. Toit mõjutab meie ajus seda osa, mis toodab dopamiini. Oleme õpetanud oma aju sellist toitu nõudma, kui meil on kehv olla, tunneme üksikuna või vajame lohutust. Kuid toit on siinkohal vaid nagu plaaster. Pakkudes ajutise lahenduse. Mida sa saad anda endale toidu asemel? Kuidas tegeleda emotsioonidega. Kuidas eemalda emotsioon toidust? Need on küsimused, mida võid endalt küsida.
  7. Cheatday – sama nagu dieedi mentaliteedis olemine. Hoiad ennast terve nädal tagasi, et siis ühel päeval üle süüa. Jep, ei toimi.
  8. Sul puudub sinu MIKS. Põhjus miks me midagi teeme on kõigi tegevuste alus. Miks ma tahan kaalust alla võtta? Kas see on minu eesmärk? Mis on see väärtus mis kaalu langus mulle annab? Kas ma saan seda väärtust endale kohe anda? Näiteks, kui ma arvan, et kaalu langetamine annab mulle lõpuks julguse ja enesekindluse – siis see on petlik. Sa saad tunda ennast julgena ja enesekindlana kohe! Küll, aga kaalu langetus ja tervislik toitumine saab sulle anda parema tervise, kergema enesetunde, korras seedimise. Ja seda kõike läbi tervislikuma toitumise. Samuti on väga oluline paika panna eesmärk – “toitun tervislikult regulaarselt iga päev selleks kuupäevaks. Selle saavutan kasutades iga päev taldrikureeglit. Ma tean, et ma toitun tervislikult, kui ma…”.
  9. Alustad päeva kohe magusa müsli või saiakesega? See on kõige kindlam viis veresuhkru ameerika mägedele. Lihtsad ja kiired süsivesikud (suhkur, pasta, valge sai, magus, kiirtoit) tõstavad su veresuhkru kiiresti kõrgele ja langetavad ka kiiresti. Tulemuseks on väsimus, uimasus ja nälg. Ja muidugi keha nõuab juurde midagi samasugust. Ja siis sa oled selles samas ringis terve päev. On üsna tõenäoline, et sööd üle ja viid tasakaalust välja ka oma hormoonid. Jälgi taldrikureeglit või kerget struktuuri toitumises.
  10. Sa ei pea kõike tegema üksi. Me saavutame oma eesmärgid palju kiiremini, kui me teeme seda kellegagi koos või meil on keegi kes meid juhendab või coachib.