“Miks sa nii emotsionaalne oled, kas sul hakkavad päevad?”

Ma arvan, et see võistleb esikoha pärast kõige nõmedama lause valimistel koos sellega: “Tal vist hormoonid möllavad”. 

Lubage karjuda.

Jah, mõnikord menstruatsiooni lähenedes muutume rohkem tundlikumaks, aga see ei tee küll asja paremaks, kui keegi meile seda ette heidab.

Täna räägime PMS-ist. Ehk siis premenstruaalsest sündroomist.

Kas sa koged ka enne menstruatsiooni algust täiesti elu häirivaid sümptomeid, nagu meeletu kurvameelsus, punnid näol, söömahood, valulikud rinnad, tujude kõikumised, kaalutõus, väsimus jms. Osadele naistele need ei valmista mingeid probleeme, aga teistel on need tõsised ja elu häirivad. Kõige hullem on, aga see, et meile on öeldud, et see on normaalne. Või siis kirjutab arst meile väga kergekäeliselt välja rasestumisvastased pillid. Pms tundub olevat mingi selline asi, mis mõjutab meie elu, aga ometi keegi väga abi või lahendusi ka ei paku…

Küsisin teilt, mida te kogete pms-i ajal ja vastused olid sellised:

migreen

seljavalu

unetus

enesehale

halb kehakuvand

ärevus

tujukõikumised

väsimus

keskendumishäired

viha

Tea, et sa ei ole üksi. Ja tea, et sa saad leevendada sümptomeid. Ja mitte ainult – sul on võimalik leida üles põhjus ja muuta tõsta oma teadlikkust ning teha muudatusi.

  • Hormonaalsed häired -, muutused või tasakaalust väljas hormoonid.

Kui sa oled viljakas eas naine, võib hormoonide tasakaalustamisel suur abi olla toitumise muudatustest. Uuringud on näidanud, et pms-i ja tsükli vaevuste vahel on suur seos ülekaalulisusel. Samuti suured veresuhkru kõikumised, mis on tingitud suhkrurikka ja töödeldud toidu söömisest. Vii rõhk tasakaalustatud ja mitmekülgsele menüüle. Kasuta kerget struktuuri või taldrikureeglit oma toiduga (pool taldrikust köögiviljad, pool valk, ja viimane pool võiks olla täisteravili või tärkliserohke köögivili ning rasvhapete allikas). Väldi suhkurt, töödeldud toitu, valget pastat ja riisi, nisujahu, kuivatatud puuvilju rohketes kogustas, sünteetilisi magustajaid. Eelista lihtsaid asju – köögiviljad, töötlemata toit, marjad, puuviljad, pähklid ja seemned.

Kui toitumine on paigas, aga sümptomid ei leevendu, soovitan lasta kontrollida kilpnäärmehormoone ja mikrotoitainete tasemeid. Selleks võta ühendust oma perearstiga.

  • Depressioon

Pidev põhjendamatu kurvameelsus ja halb tuju? Sul võib olla depressioon ja keha toodab liiga palju kortisooli, mis paiskab tasakaalust välja ka muud hormoonid. Depressioon põhjustab ka pidevat põletikku kehas ja see on “no go”. Kuidas sa ennast viimasel ajal oled tundnud? Kas esineb palju stressi? Kas sa tunned, et ei saa oma emotsioonidega hakkama? Pöördu kindlasti terapeudi poole, kes oskab sulle anda soovitusi. Sealjuures ära kindlasti unusta tervislikku toitumist, sest soolestik ja ja aju on omavahel otseselt seotud.

  • Vähene serotoniin. 

Ehk õnnehormooni vähesus. Serotoniin on nii neurotransmitter, kui ka hormoon. Terve kuu vältel liikuda, sporti teha, piisavalt magada, vett juua, tänulikkust praktiseerida, enda eest hoolitseda, süüa tervislikku toitu, suurendab meie kehas serotoniini tootmist. Õnnelikud hormoonid, õnnelik sina!

  • Histamiinitalumatus

Süües histamiinirikkaid toiduaineid, võid kogeda järgmist: peavalud ja migreenid, nohu ja aevastamine, higistamine, uimasus, ärevus, alakõhu krambid, väsimus, veepeetus, menstruatsioonivalud, rindade valulikkus. Histamiini talumatust on raske avastada, sest need sümptomid võivad viidata ka paljudele muudele asjadele. Kahjuks on ka kõrge histamiini sisaldusega toiduained sellised, mida me üldjuhul peame tervislikeks: hapendatud toidud, kuivatatud puuviljad, tsitruselised, avokaado, spinat, tomat, india- ja kreeka pähklid, makrell, tuunikala, sardiinid, vana juust, alkohol, banaanid, šokolaad, lehmapiim, papaia, ananass, maasikad. Kõrged histamiini tasemed võivad olla tegelikult põhjustatud allergiatest, SIBOst (bakterite ülekasv peensooles), “lekkiv sool” ja ensüümi nimega DAO puudus, mis aitab histamiini lagundada. Madal DAO võib olla põhjustatud tsöliaakiast, mitte-tsöliaakia gluteenitalumatusest, koliidist, põletikulistest soolehaigustest ja tekkinud SIBO tagajärjel. Peale selle kohv, alkohol, energiajoogid, must ja roheline tee blokeerivad DAO tegevust, niiet sinu kehal on histamiini keerulisem lagundada. Ka stimuleerib histamiini tootmist östrogeen, mis surub ka maha DAO tegevust, niiet histamiini talumatuse sümptomid võivad olla kõrgemal, siis kui su keha toodab rohkem östrogeeni (ovulatsioon ja just enne menstruatsiooni). Histamiini talumatust saad sa testida eliminatsiooni dieediga – jättes kõrge histamiini sisaldusega toiduained mõneks ajaks menüüst välja ja neid siis mõne aja pärast ükshaaval jälle katsetada. Nagu, aga alguses kirjutasin, on histamiinitalumatus seotud muude probleemidega. Et mitte eluks ajaks välja jätta kõrge histamiini sisaldusega toiduaineid, mis on ka tegelikult tervislikud, siis on vaja hoopis tegeleda juurpõhjuse välja selgitamise ja siis soolestiku mikrobioomi taastamise ja tervendamisega.

  • Vitamiinid ja mineraalained

Uuringud on näidanud, et PMS-iga seotud vaevused võivad olla seotud ka mõndade mikrotoitainete puudusega. Vaata üle oma toidulaud või tööta koos coachi või toitumisnõustajaga, et välja selgitada, kas sa saad piisavalt:

Kaltsium

B6-vitamiin

Magneesium

omega-3 rasvhapped

Ma olen täiesti veendunud, et me kõik väärime elu, kus tunneme ennast suurepäraselt. Ma loodan, et see postitus aitab sul tõsta teadlikkust, et sa saaksid alustada (või jätkata) oma tervenemise teekonda.